Svitko obsadil v 10. etape 20. miesto, Loprais po tragédii odstúpil

11.01.2023 Celý región

Shaybah 11. januára (TASR) - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v stredajšej desiatej etape Rely Dakar napokon 21. miesto. Jeho krajan Juraj Varga skončil medzi štvorkolkami na ôsmej priečke. Po tragickej smrti jedného z fanúšikov odstúpil Čech Aleš Loprais, ktorý viedol celkové poradie medzi kamiónmi. Práve jeho vozidlo v utorok zasiahlo talianskeho diváka, ktorý zraneniam podľahol.

Pretekári absolvovali v stredu 624 kilometrov na trase z Haradhu do mesta Shaybah. Samotný špeciál mal dĺžku 114 kilometrov. Najrýchlejší bol Ross Branch z Botswany, ktorý na motocykli Hero dosiahol druhý triumf na tohtoročnom Dakare a tretí vôbec. V celkovom hodnotení sa posunul na 32. miesto a po prepade v štvrtej etape tak pokračuje v zlepšovaní. V celkovom hodnotení sa ujal vedenia Argentínčan Kevin Benavides - v stredu obsadil štvrté miesto a na čele tak vystriedal po šiestich dňoch Američana Skylera Howesa. Ten skončil sedemnásty a na druhej pozícii má manko 1:29 minúty.

Svitko stratil na Brancha 8:47 minúty, do etapy štartoval ako trinásty v poradí, ale už po necelých tridsiatich kilometroch figuroval na 21. pozícii, na ktorej napokon aj prišiel do cieľa. V celkovom hodnotení klesol na 14. priečku, na Benavidesa stráca 1:20:44 h.

Varga prišiel do cieľa s mankom 18:47 minúty na víťazného Brazílčana Marcela Medeirosa. Do etapy vyrazil ako piaty, na prvom medzičase bol ôsmy a túto pozíciu si udržal až do cieľa. Nič na nej nezmenila ani dvojminútová penalizácia a Slovák tak naďalej figuruje na celkovom piatom mieste.

Štvrté víťazstvo na tohtoročnom Dakare si pripísal Francúz Sebastien Loeb. Deväťnásobný šampión WRC figuruje v celkovom poradí na tretej priečke so stratou 1:37:23 hodiny na vedúceho Katarčana Nassera Al-Attiyaha. Úradujúci šampión podáva konzistentné výkony a s tromi víťazstvami mieri za obhajobou celkového triumfu, ktorý by bol preňho piaty v kariére. Prekonal by tak Fína Ariho Vatanena, ktorý získal štyri tituly na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Viac ich má na konte len Francúz Stephane Peterhansel (8).

Taliansky fanúšik zahynul v utorok po zrážke s Lopraisovým kamiónom. Šesťdesiatdeväťročný muž stál na trase deviatej etapy tesne za horizontom jednej z dún a bol veľmi blízko vyjazdenej stopy. Zraneniam podľahol počas leteckého transportu do nemocnice. Posádka tímu Loprais Praga o zrážke s divákom nevedela, organizátori ju o tom informovali až neskoro večer po skončení etapy. Loprais sa po tragédii prihlásil úradom v súvislosti s vyšetrovaním a na Dakare tak nemohol pokračovať.

Novým lídrom súťaže kamiónov je po Lopraisovom odstúpení Holanďan Janus van Kasteren na Ivecu, ktorý v 10. etape skončil tretí za krajanmi Pascalom de Baarom (Renault) a Mitchelom van den Brinkom (Iveco). Na 17. priečke v etape skončil Slovák Róbert Kasák so spolujazdcom Tomášom Kazarkom (Tatra), celkovo sú osemnásti.